امامزاده يحيي(علیه السلام) روستای سیکا هزارجریب نکا

معرفی امامزاده يحيي(علیه السلام) روستای سیکا هزارجریب نکا

    آستان امامزاده يحيي (علیه السلام) در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر نکا ، بخش هزارجريب ، دهستان استخر پشت ، ۷ کیلومتری روستای سيكا و در دل جنگل واقع شده است.حدود ۱۲ کیلومتر از جاده دسترسی به امامزاده يحيي (علیه السلام) شوسه می باشد .

   بنای قدیمی امامزاده يحيي (علیه السلام) روستای سیکا از گل و آجر بوده است . بنای جديد بقعه که نوساز می باشد ، به شکل هشت ظلعي به مساحت ۳۵۰ مترمربع و دارای اسکلت بتنی مي باشد .

    سنگ قبرهای قدیمی مکشوفه از محوطه اطراف بقعه ، حکایت از قدمت این بنا دارد که متولی حرم آنرا بر روی دیوار ضلع شمالی بقعه نصب نموده است . ضریح آلومینیومی بقعه در سمت جنوب بنا قرار دارد.

     اهالی هزارجریب ، جناب سیدیحیی(علیه السلام) را فرزند جعفر بن عبدالله بن زید بن یحیی بن صالح بن امام موسی الکاظم(علیه السلام) می دانند و میگویند ، امامزادگان یحیی، ابراهیم و زکریا فرزندان جعفر بن عبدالله بن زید بن یحیی بن صالح ، بر علیه حاکمان جور قیام نموده و در شهر مور هزار جریب در دوران مأمون عباسی دستگیر و سپس به شهادت رسیده اند.

معرفی روستای سیکا شهرستان نکا

     سیکا روستایی زیبا از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا در استان مازندران است . این روستا در دهستان استخرپشت قرار دارد .

     این روستا بخاطر شرایط جغرافیایی و قرار گرفتن در بین کوه‌های بلند و سر به فلک کشیده سیکو نامگذاری شده و به مرور زمان به سیکان و سیکا تغییر نام یافته است .

     اکثر مردم روستای سیکا از سادات می باشند . روستای سیکا از شمال شرقی با روستای مَرس بزرگ ، از غرب با روستای چورت و از شمال با روستای پجت همسایه است. مقبره دو امام زاده عظیم الشان ، امام زاده ابراهیم(ع) و امام زاده یحیی (ع) در نزدیکی روستای سیکا قرار دارد.

     روستای سیکا سه شهید برگوار بنام شهید سید اسدالله حسینی آزاد ، شهید سید مرتضی حسینی آزاد و شهید سید هادی کاظمی را تقدیم انقلاب نموده است .

     شغل اصلی مردم روستای سیکا دامداری و کشاورزی می باشد . گندم و جو از محصولات دیم و به و آلوچه و گردو از درختان میوه باغات روستای سیکا می باشند .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *