دشت مرگور / اروميه

دشت مرگور – اروميه

http://froosta.ir/wp-content/uploads/2019/03/%D8%AF%D8%B4%D8%AA-%D9%85%D8%B1%DA%AF%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%85%D9%8A%D9%87.jpg


مرگور نام منطقه ای است از بخش سیلوانا شهرستان ارومیه که در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه و در امتداد جاده بند قرار دارد .مرکز این منطقه شهرک زیوه است که بخشی از زیوه‌ بر بلندای تپه تاریخی ساخته شده است.مرگور منطقه ای است مرزی و سرسبز که همه ساکنان آن را کردهای کرمانجی تشکیل می دهند . زبان مردم منطقه گویش کرمانجی است که یکی از گویشهای کردی به شمار میرود . ازآبهای سطحی مهم این در این دهستان به به رودخانه (باندوزچای ) می توان اشاره کرد که از ارتفاعات اطراف دشت زیوه یعنی از کوه های مرزی سرچشمه گرفته و پس از عبور از روستای (ملابستک ) در بستر عمیق کوهستانی و با شیب بسیار تندی جریان می یابد واز مرکز دهستان گذشته وشاخه ای به نام دیزج را دریافت می کند وبه سوی شمال جریان می یابد و پس از جاری شدن در چند روستا سرانجام به در یاچه ارومیه می ریزد.

جاذبه های طبیعی : دشت مرگور به دلیل وجود آب وهوای کوهستانی .رودخانه ها ودره های پرآب وعمیق،کوههای بلند وطبیعت بی نظیر با مردم آزاده وغیور همواره درطول تاریخ مورد توجه بوده است . دامنه های کوههای بوز سینا،دالانپر ومرگ زیارت مملواز ریواس وکنگر وگیاهان صنعتی همچون کتیرا ،گونه های متعدد درختی ودرختچه ای همچون انجیر کوهی وگیاهان دارویی همچون گل گاو زبان،شیرین بیان، پونه ،کاکوتی خاکشیر وغیره است .از مهمترین جاذبه های مرگور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

آبشار سوله دوکل با ارتفاع ۱۹۰۰ متر مرتفع ترین روستای این دهستان دارای آبشار زیبا ودل انگیزی است که همواره پذیرای بسیاری از مهمانان تابستانی است .

دریاچه فصلی دالانپر(مامه‌شه‌خ) این در یاچه هرساله به ویژه در فصل های بهار وتابستان در دامنه کوه دالانپر ایجاد میشود ومنظره بسیار دیدنی را ایجاد می کند .

چشمه های آبگرم هفت آباد روستای هفت آباد از لحاظ ارتفاع پایین ترین روستای این دهستان است که دارای چشمه های آبگرم متعددی است که برای برخی بیماریهای استخوانی نیز خاصیت درمانی دارد و در فصل تابستان پذیرای مهمانان وگردشگران است .

روستای پلکانی کچله در دامنه های کوه سر به فلک کشیده دالانپر واقع شده وراه مواصلاتی پر پیچ وخم وزیبایی دارد .

جنگل رل باوان واقع در روستای باوان با انبوه درختان خودروی گردوی کوهی ودرختان جنگلی است .از دیگر جاذبه های مهم گردشگری این منطقه می توان به روستاهای ییلاقی سرسبز وخوش آب وهوای “نوی”،” چریک آباد” ،”گیسان” به همراه باغات سیب وانواع میوه های تابستانی و دره های سر سبز بنار وملیان وچشمه های متعدد آب شیرین مانند چشمه ” کانی تابر” وچشمه “چل آشان” اشاره کرد .

منبع:
http://ziveh.blogfa.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *