محرم در روستای اسفستان / سراب

محرم در اسفستان

حسين(ع) براي بشريت درس فراموش شدني ياد داد.اگر ما شيعه ها از اين واقعه عظيم درس و عبرت بگيريم هيچ موقع دچار انحراف نخواهيم شد.خدا نكند عزادار امام حسين باشيم ولي موقعيت و وضعيت زمان خود را نشناسيم ودر داخل لشگر دشمنان حسين باشيم.بي جهت نگفته اند هر روز عاشوراست و هر جا كربلا! عاشوراي هر زمان احتياج به شناخت عميق از مسائل روز دارد.بيش از ۱۴۰۰ سال است كه اين نهضت زنده است و انشاالله تا قيام فرزند فاطمه پايدار خواهد بود. وظيفه ماست كه همانند گذشتگان خود اين نهضت را زنده بداريم و كوچكترين وظيفه ي ما عزاداري براي ابا عبدالله حسين(ع) است.

مردم خوب و فهيم اسفستان از روزگاران قديم براي حسين (ع) و زنده نگه داشتن اين قيام عزاداري مي كردند. بنا به فرموده ي پيشكسوتان اگر ماه محرم مصادف با فصل كار بهار و تابستان مي شد.مردم مومن اسفستان به موقع دست از كار مي كشيدند و در مراسم عزاداري شركت مي كردند.اهالي اسفستان در دو نوبت بعد از ظهر و اول شب در حسينيه ها جمع مي شدند و شروع به تمرين براي زنجير و يا سينه زني مي كردند و به نوبت و دسته به دسته وارد مسجد مي شدند و در مسجد سينه زني و زنجير زني مي كردند و بعد از اتمام اين مراسم پاي صحبتهاي واعظ مي نشستند و از اين مراسمات فيض مي بردند. در ابتدا دو حسينيه زنجير زني و يك حسينيه سينه زني بود و در اول دسته ي سينه زني وارد مسجد مي شد و بعد از اتمام مراسم آنها، دسته هاي زنجير زني به نوبت وارد مسجد مي شدند.امروز با توجه به افزايش جمعيت اسفستان تعداد دسته هاي سينه و زنجير زني به مراتب بيشتر شده است.

معمولا در شب عاشورا علاوه بر مراسمات سينه و زنجير زني، شبيه خواني هم اجرا مي شد. و روز تاسوعا نيز دسته هاي سينه زني و زنجير زني در كوچه ها به عزاداري مي پرداختند. اما روز عاشورا اسفستان حال و هوايي ديگر دارد. همه دسته هاي سينه زني و زنجير زني به كوچه ها مي آيند و عزاداري مي كنند. دسته زنجير زني لباسهايي شبيه لباس عربها مي پوشند و به سينه زني مي پردازند و دسته هاي زنجير زني با شكوه بيشتر به عزاداري ادامه مي دهند. گروهي ديگر مراسمي به نام شاخسي(اوه شاه حسين) اجرا مي كنند ودر آخر و نزديك ظهر همه اين دسته ها در يكي از ميادين و محلهاي مناسب اسفستان جمع مي شوند و مراسم تعزيه و شبيه خواني با شكوه خاصي اجرا مي شود و افراد كار آزموده اين مراسم را به نحو احسن اجرا مي كنند و گوشه كوچكي از واقعه عظيم كربلا را به مردم نشان مي دهند و مردم متاثر مي شوند و براي سالار شهيدان گريه مي كنند. در اين مراسم پر شكوه تعداد زيادي از اهالي سراب و روستاهاي اطراف شركت مي كنند. و بعد از اتمام مراسم در سفره امام و در منازل اهالي اسفستان طعام ميل مي كنند و به وطن خود بر مي گردند.امسال اين مراسم بر گزار مي شود در حالي كه خيلي از پيشكسوتان اين مراسمات پيش خدا رفته اند. از خداوند مي خواهيم روح همه آنها و همه در گذشتگان اسفستان را شاد گرداند. و از شفاعت حسين و ياران وفادارش بي نصيب نفرمايد!

منبع:
http://www.asfestan.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *