ازدواج در ديزج خليل / شبستر

مراسم عروسی:

خواستگاری:درچنددهه اخیرآداب ورسوم عروسی در روستای دیزج خلیل چنین بودکه جهت انتخاب دختر،خواهرومادرپسرجستجوکرده ودخترمناسب شایسته ای برای پسرانتخاب کرده وپس ازانتخاب عروس اینده،بااطلاع قبلی بطورخصوصی وخودمانی یکنفرائلچی(خواستگار)به منزل دخترفرستاده وموضوع راباخانواده دختردرمیان می گذاشت،طبق معمول خانواده دخترپس ازگوش دادن به سخنان ائلچی جواب قطعی نداده وپاسخ رابه چندروز بعدموکول می کردند.خواستگارچندروزبعددوباره مراجعه وجواب قطعی رادریافت میکرد.اگرجواب مثبت بود،خواستگاری رسمی وعلنی انجام می گرفت ونزدیکان خانواده واهل محل از ازدواج زوج جدید اگاه شده وخرسند می گشتندومراسم سه مرحله ای عروسی به ترتیب ذیل انجام می گرفت .شب قرار(بله برون):

شبی بودکه درمنزل هردو خانواده جشن وشادی وسرورخودمانی برقرار میگردد،در چنین شب به یادماندنی چندنفرازریش سفیدان وافرادخودی از هردوطرف درمنزل دخترجمع شده ودرباره نوع اسباب ولوازم شیرینی ،خوراکی،مبلغ مهریه وشیربها به توافق می رسیدند .

بعد از چند روز در یک روز موعود ، دو-سه نفر از خانواده پسر به اتفاق یک نفر از خانواده دختر به بازار شبستر رفته و ۱۵ – ۱۰ کیلو قند ، ۳کیلو چایاعلا ، یک دوری شاخه نبات ، یک عدد شال (روسری)،یک حلقه انگشتری طلا،آئینه بخت،کاغذ رنگی (جهت درست کردن گل خوانچه )وغیره خریداری کرده و بر می گشتند . اما اخیرا خرید عروس و داماد با قیمت گزاف به پایان می رسد .شیرینی خورانی :

بعد از ظهر وسایل خریداری شده را با سلیقه وتزیین در درون چند سینی چوبی چیده و در یک گوشه اتاق قرار می دادند . هنگامی مدعوین ذکور جمع می شدند چند نفر خوانچه کش طبقها را روی سرشان گذاشته و همراه مدعوین روانه خانه دختر می شدند خانواده عروس از مهمانان با گرمی و صمیمیت استقبال کرده و مقدمشان را گرامی می داشتند ، پس از تعارفات معمول وجابجا شدن مهمانان ، مسئول پذیرایی با یک استکان چای شیرین و پشت سرش دو استکان چای قند پهلو پذیرایی بعمل آورده و از سوی میزبان به خوانچه کشها انعامی از قبیل آجیل،جوراب و یا سکه نقد داده می شد.

در یک اتاق جداگانه رضایت وبلی گفتن دختر بوسیله بانوی با تجربه و معاشر اخذ وبه اطلاع عاقد معمّم می رسید و صیغه عقد در جمع حاضران مجلس که دست هایشان بر روی زانو هایشان می بود جاری گشته و بر روی کاغذ وارداتی ضخیم ثبت می شد ، معمّم بالای عقد نامه و گواهان حاشیه آن را ممهور می کردند.

خانواده دختر دو- سه روز بعد مقداری وسایل پیشکشی همراه با نان قندی(شکر چؤره یی ) محلی در دروت طبقها نهاده و به منزل پسر عودت می دادند .شال اندازی:

پس از شیرینی خورانی در یک روز نیک مجلس زنانه در خانه دختر ترتیب می یافت که در آن مجلس بر سر دختر شال انداخته و می رقصاندندو وجوه شاباش جمع شده را به خانواده دختر و دایره زن می داددند .

پارچه کسمه یا نمایش پارچه: در یک روز خجسته سه -چهار نفر از خانواده پسر به اتفاق یک نفر از خانوده دختر به بازار رفته وبه حساب پسر برای عروس آینده چادر شب ضخیم چهارخونه ، حوله،پارچه های متنوع پیراهنی ،شلواری و دامنی ،هدایا وسوغات برای خانواده دختر ، چند کیسه حنا ،وسایل آرایشی سننتی و یک عدد صندوق عروس خریده و به منزل می آوردند ، در منزل وسایل سبک را با تشریفات در طبقها می چیدند تا در یک فرصت مناسب به منزل دختربفرستند خانواده دختر نیز جهت دعوت به چشن زنانه به نام (پارچه کسمه)یک عدد پاکت رنگی چهار گوش به نام (سلام و دعا )که معمولا حاوی هل،میخک ونبات می بود بعلاوه یک عدد نان قندی محلی در سینی (سینی کوچک)نهاده وبه منزل دعوت شونده می فرستادند .

روز جشن (پارچه کسمه) دو نفر خانم در طرفین در ورودی منزل دختر می ایستادند ،یکی به مدعوین گلاب می پاشید دیگری نیز آینه به دست ایستاده وبا خوشامد گویی بانوان را به اتاق جشن راهنمایی می کرد. در این جشن شادی زنانه با نوی با تجربه ومحبوبی پارچه های خوانچه را یکایک بدست گرفته و با تعریف وتمجید و توضیحات لازم به حضار نشان می داد.

در طول نمایش کالای خوانچه عروس ، دائره زن با آوازهای دلنشین و شادی آفرین آذری مدعوین را سرگرم ومسرور می نمود.

در پایان جشن هر یک از میهمانان نسبت به توانایی مالی اش پولی می داد . از وجوه جمع شده مبلغی به دائره زن ومابقی را به خانوده دختر تقدیم می کردند که جهت خرید نواقص جهیزیه دختر به مصرف برسانند.

قبل از شب حنا بندان ، هنگام عصر، سلمانی (دلاک)محل، سر وصورت داماد را در حضور عده ای دعوت شده اصلاح کرده وانعام نقدی وجنسی دریافت می کرد .

دختر را نیز در خانه اش ، مشاطه محل زیر ابرو گرفته وبه صورتش بند می انداخت و دستمزد وانعام دریافت میکرد.

از سوی دیگر خانواده دختر پیراهن ، جوراب ،دستمال،عرقچین دستدوز،قاب قرآن ،ساعت ، مهر ،شانه وجانماز ،مچ پیچ و نظایر آنها برای داماد و هدایای شاغدوش و سولدوش را به درون طبق چوبی چیده و جهت تماشا در وسط اتاق قرار می دادند .

خانواده پسر جهت تماشای خوانچه ها به منزل دختر می رفتند و پس از پذیرایی مختصر سیاهه جهیزیه دختر را می نوشتند وبه ورقه مهریه نصب می کردند .سپس خوانچه ها ،صندوق لباس و لحاف -تشک عروس وداماد به منزل پسر فرستاده میشود تا در شب حنا بندان داماد از پوشاک دریافتی استفاده کند.طبق معمول طبق کشها انعام دریافت کرده وبا چهره بشاش مرخص می شدند

منبع:
http://www.dizajkhalil.blogfa.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *